چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

اتاق خواب شما شاید با اهمیت ترین اتاق در خانه ی شما باشد. این جا محل خواب شما است, پس مهم است که آن محیطی آرامش بخش باشد . شما همچنین می خواهید با یک روش عملی آن را چیدمان کنید به نحوی که بتوانید به صورت روتین و روزانه در فضای اطراف آن حرکت کنید.  این راحت هست که اتاقی زیبا بدون فدا کردن شیوه ی دلخواه شما ایجاد شود . اینجا تعدادی سرنخ هست که شما می توانید با دنبال کردن آن مبلمان اتاق خواب خود را به روشی جذاب و کاربردی چیدمان کنید.

بخش اول: طرح ریزی برای نقشه ی دکور شما

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۱. درک طرح اتاق .

قبل از اینکه اثاثیه جدید بخرید یا سعی کنید اثاثیه خود را داخل اتاق جا دهید, شما نیاز دارید بدانید چگونه باید اتاق خواب راه اندازی کنید. محل قرار گیری پنجره یا سایز دیوار می تواند روی نحوه چیدمان اثاثیه تاثیر داشته باشد .  چیزهای که شما باید در حوزه طراحی به آن توجه کنید عبارت است از :

• اندازه گیری دیوار ها. استفاده از متر نواری برای اندازه گیری دقیق ابعاد دیوار .

• محل قرار گیری پریز های برق و تلفن روی دیوار

• شما به پریز های الکتریکی برای اتصال ساعت زنگ دار ، لامپ ها ، تلویزیون ها و سایر وسایل .

• محل قرار گیری کابل ورودی . شما مجبور خواهید بود محل تلویزیون را در جایی که کابل ریسیور و یا شبکه کابلی شما در اتاق تعبیه شده قرار دهید , یا سوراخ های جدیدی برای انتقال سیم ها ایجاد کنید (بهتر است به شرکت ریسیور و یا متخصصین حرفه ای رجوع کنید).

• پنجره ها. توجه کنید کدام دیوارها پنجره دارند . چه تعداد دیوار که دارای پنجره و چه تعدادی بدون پنجره هستند.

• قرار گیری کمد ها, و اینکه کدام دیوارها بصورت متوالی دارای در و پنجره هستند.

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۲. اندازه گیری وسایل .

تصمیم گیری برای اینکه کدام قطعه از اثاثیه در اتاق خواب قرار می گیرد . آن قطعات را اندازه گیری کنید و با ابعاد اتاق خوابتان مقایسه کنید. شما مجبورید مشخص کنید که آیا مبلمان شما در اتاق جا می شود پیش از آنکه شروع به جابه جایی اشیاء سنگین به داخل کنید.

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۳. به خروجی توجه کنید.

زمانیکه برای اتاق خواب طرح ریزی می کنید, درباره ی فضای اطراف در فکر کنید. شما نیاز دارید تا مطمئن شوید ناحیه مشخصی را بدون وسایل در نظر گرفته اید. برای قرار دادن اشیا در محدوده ی بلوکی در مسیر در ورودی طرحی نریزید. مطمئن شوید که مسیر ورودی در اتاق به قدر کفایت باز باشد .

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۴. یک لیست از موارد استفاده ی اتاق خواب تهیه کنید.

خوابیدن یکی از فعالیت های بدیهی است, اما افراد زیادی زمان بیشتری نسبت به زمان خواب در اتاق خواب سپری می کنند. آیا شما می خواهید در اتاق خوابتان تلویزیون ببینید یا مطالعه کنید؟ آیا شما می خواهید لباستان را عوض کنید, آرایش کنید, یا به موهای خود حالت بدهید در این اتاق؟ آیا اتاق خواب برای استفاده ی یک نفر است یا دو نفر ؟ این اتاق خواب خودتان است یا اتاق خواب مهمان ؟ این چیزها می تواند به شما بگوید چه اسباب و اثاثی نیاز دارید .

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۵. مبله کردن اتاق متناسب با ابعاد مبلمان .

در مورد اندازه ی فضای زندگی خود فکر کنید . آیا شما در یک آپارتمان کوچک با یک اتاق خواب کوچک زندگی می کنید, یا یک خانه ی جا دار با اتاق بزرگ و باز دارید؟ تقاضای اتاق خواب بزرگ به طور عملی در آپارتمان های کوچک امکان ندارد, همانطوری که تخت و میز کوچک در فضاهای بزرگ ممکن است زشت به نظر برسد . مبلمان خود را با مقیاس اتاق و متناسب با فضایی که دارید تطابق دهید .

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۶. سلیقه ی شخصی خود را اصلاح کنید.

بعضی ها سبک مدرن را دوست دارند, بعضی ها طراحی مینیمالیستی , حال آنکه دیگران طراحی مختصر و مفید و راحت را دوست دارند . بعضی افراد دیوار های ساده را دوست دارند در حالیکه عده ای تعداد زیادی عکس و تصویر دوست دارند . به یاد داشته باشید که اتاق خواب فضای شماست , شما می خواهید آن را چیدمان کنید بنابراین باید کاربردی باشد. اما شما می خواهید آن ذوق و شخصیت شما را انعکاس دهد و در آن آسایش داشته باشید.

بخش دوم :چیدن مبلمان

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۱. شروع با تختخواب.

عموما تختخواب یکی از مهمتری قسمت های اسباب اتاق است, که به همین دلیل مهمترین قسمت در چیدمان اتاق شما می باشد. یکی از محبوب ترین جاها برای قرار گیری تختخواب مرکز دیواری است که در روبروی آن در قرار گرفته است. این باعث می شود که تخت در نقطه ی کانونی اتاق قرار گیرد. انتخاب خوب دیگر این است که تختخواب در امتداد طولانی ترین دیوار اتاق خواب شما قرار گیرد.

• اگر شما جایی در دیوار مقابل ندارید که تخت را در مرکز آن قرار دهید , یا در یا پنجره ها مانع می شوند, شما می توانید تختخواب را خارج از مرکز یکی از دیوار ها قرار دهید. ممکن است شما بخواهید قسمت بالای تختخواب را در یکی از گوشه ها قرار دهید, اما این میتواند فضای بسیار زیادی را هدر بدهد.

• یکی دیگر از جاهایی که می توانید تختخواب را قرار دهید فاصله ی بین دو پنجره است, اگر شما دو پنجره در طول یک دیوار دارید. شما ممکن است خودداری کنید از قرار دادن تختخواب مستقیما زیر پنجره, مخصوصا اگر شما در طول ماه های گرم پنجره را باز می گذارید. این طرح ممکن است باعث ناراحتی شود .

• فضای کافی در اتاق در اطراف تختخواب داشته باشید که برای خوابیدن و بلند شدن از اطراف تخت مشکلی نداشته باشید. اگر شما به تنهایی روی تخت می خوابید می توانید تخت را به سمت دیوار هل بدهید. اگر شما تخت را با شخص دیگری سهیم هستید باید فضای کافی در دوطرف تخت قرار دهید تا از هر طرف آزادانه بتوان به تختخواب رفت و از تختخواب بیرون آمد

• سعی کنید قسمت بالایی تخت مسیر نور طبیعی و رودی از پنجره را نگیرد.

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۲. بعد به دراور فکر کنید.

برای بیشتر مردم دراور دومین اولویت از تکه های مبلمان در اتاق خواب می باشد. محل قرار گیری دراور دقیقا در میان تختخواب آن طرف اتاق برای حفظ بالانس و تعادل می باشد. اگر شما فضای دیوار زیادی دارید بر اساس آن دراور کم عرض یا عریض انتخاب کنید.

• اگر شما یه بیننده ی تلویزیون هستید, شما می توانید تلویزیون خود را بالای دراور قرار دهید. تلویزیون باید در مقابل تخت قرار بگیرد اگر شما طرحی برای تماشای تلویزیون در رختخواب ریخته اید. شما می توانید به جای آینه بر روی دراور قرار دهید و در اتاق از آینه ی قدی روی درب کمد دیواری ها یا روی پاتختی ها استفاده کنید. این کار باعث می شود که شما هیچ نیازی به میز اضافه نداشته باشید . اگر شما تلویزیون نگاه نمی کنید احتمالا اهل مطالعه هستید پس به جای تلویزیون بر روی دراور یک قفسه ی کتاب قرار دهید .

• اگر فضای شما برای دراور کم است به جای دراور عریض از دراور باریک با ارتفاع بیشتر استفاده کنید. این باعث می شود محدودیت دیوار را با بکار بردن ارتفاع از بین ببرید.

• شما ممکن است مکان دراور را کنار پنجره قرار دهید تا فضا را افزایش دهید اما این کار باعث محدودیت فضا می شود .

• اگر گنجه ی شما بزرگ است شما می توانید دراور را در کنار گنجه قرار دهید.

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۳. پاتختی ها را کنار تختخواب قرار دهید.

بعد از اینکه شما دو بخش از تکه های بزرگ اتاق را چیدید حالا نوبت به قطعات کوچک تر می رسد. پا تختی ها  به طور استثنائی مهم هستند. شما می توانید ساعت زنگ دار, آباژور, کتاب ها, کنترل تلویزیون, تلفن هوشمند, لیوان آب و هر چیز دیگری که ممکن است شما در تختخواب به آن نیاز داشته باشید را روی پا تختی ها قرار دهید . پاتختی ها باید هر دو طرف تخت قرار گیرد (در صورتی که تخت شما از یک طرف به دیوار چسبیده باشد به یک پاتختی نیاز خواهید داشت) پاتختی ها باید تقریبا هم سطح تشک شما باشد.

• پا تختی ها در شکل ها , اندازه ها و رنگ های مختلفی وجود دارد . در باره ی اینکه چه نیازهایی در باره یک پاتختی دارید فکر کنید. آیا شما یک شلف (تاقچه)، دراور ، میز می خواهید؟ یک پا تختی انتخاب کیند که نیاز های شما را پوشش دهد.

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۴. مشخص کنید که شما اتاقی برای اشیاء اضافه دارید.

بعد از قرار دادن این آیتم ها تصمیم بگیرید اگر اتاقی برای آیتم های اضافه دارید. همچنین فکر کنید ببینید چه چیزهای دیگری برای اتاق خواب خود احتیاج دارید. آیا به یک میز کار در آن احتیاج دارید؟ آیا یک صندلی برای مطالعه و استراحت روی آن می خواهید؟ چیدمان اتاق خواب خود را با قرار دادن مبلمانی که نیازهای شما را پوشش می دهد به پایان برسانید.

• یک میز همراه صندلی در اتاق قرار دهید . شما می توانید یک میز صاف بخرید و آن را در امتداد یک دیوار خالی یا زیر پنجره قرار دهید یا میتوانید میزی بخرید که بصورت کنج باشد و یک گوشه از اتاق را پوشش دهد و سر راه قرار نگیرد .

• یک نیمکت پایین تخت قرار دهید برای نشیمن بیشتر یا یک مبل راحتی در اتاق برای استراحت میهمان یا خودمان .

• یک آینه در اتاق قرار دهید ، این می تواند ما را در مواقع بطالت همراهی کند . می توانید آن را بر روی میز قرار دهید و یا به دیوار بکوبید.

• قفسه کتاب به اتاق اضافه کنید ، اگر نیاز به قفسه برای کتاب عکس ها و اینطور چیز ها دارید، یک قفسه ی کتاب در امتداد یکی از دیوار ها قرار دهید.

• محدوده ای را برای نشستن ایجاد کنید این مساله در اتاق های کوچک با قرار دادن چارپایه یا نیمکت قابل حل است و در اتاق های بزرگ با قرار داد کناپه ای از مبل راحتی

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۵. استفاده از آباژور ها و لامپ ها در قسمت های مختلف اتاق خواب .

زمانی که شما در حال استراحت هستید نمی خواهید برای روشن کردن لامپ خیلی جابه جا شوید. پس در کنار میز مطالعه ، میز تلویزیون و مبل چراغ تعبیه کنید.

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۶. قطعات را با چند کاربرد در نظر بگیرید.

اگر اتاق خواب شما کوچک است قطعاتی بخرید که به چند هدف با خرید آن دست یابید یا اینکه فضا را ذخیره کنید . امتحان یک میز زیر تختخواب ترکیبی که زیر یک تختخواب که در ارتفاع قرار دارد یک میز تحریر تعبیه شده است یا از تخت های باکس دار زمانی که فضایی برای دراور ندارید استفاده کنید . و یا از مبل تختخواب شو زمانی که جای برای قرار دادن صندلی یا مبل راحتی در اتاق ندارید می توانید استفاده کنید.

 

چگونه مبلمان اتاق خواب خود را چیدمان کنیم؟

۷. اطراف مبلمان خود فاصله قرار دهید.

آیا اتاق تان یکپارچه نیست بنابراین فاصله ای برای راه رفتن اطراف اتاق و اتاق های دیگر وجود ندارد. سعی کنید بین تختخواب و دیوار ها  یا وسایل دیگر  حدود ۶۰ سانتیمتر  فاصله وجود داشته باشد.

 

وب سایت گالری مبل فرزانه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *