چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم !؟

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم !؟

ساده‌گرایی یا مینیمالیسم : Minimalism مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی های معمول بنیان گذاشته‌است.

این جنبش در دهه ی ۱۹۵۰ بوجود آمد و یکی از دستاوردهای تکامل معماری در قرن بیستم است. تمیز و ساده در حالی که هنوز هم بسیار از آن استقبال می شود. مینیمالیسم تقریبا در هر فضایی جذاب است . شاید در ابتدا دشوار بنظر برسد که با کاهش درهم ریختگی و پردازش ذهنی، زیبایی هر قطعه ای از مبلمان یا خانه واقعا شروع به جلوه گری کند. اما به یاد داشته باشید که مفهوم مینیمالیسم می تواند تا حد زیادی به نحوه تفکر و دیدگاه بصری افراد بستگی داشته باشد. شما هم می توانید برداشت کلی خود را از این مفهوم تاثیرگذار داشته باشید. پس بهتر است سعی کنید از ایدههای جدید و متفاوت استقبال کرده و در عین حال، از نظر حرفه‌ای افراد متخصص تا حد امکان بهره ببرید.

ما در این مقاله چند نکته کلیدی در این رابطه را به شما آموزش می دهیم.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 1

 

 هربار یک اتاق را تغییر دهید.

هنگامی که به جای جدیدی نقل مکان می کنید یا تغییر دکوراسیون می دهید، سخت است که کل خانه را یک مرتبه ساده سازی کنید. پس بهتر است روی یک اتاق تمرکز کنید. اجازه دهید که آن فضا مرکز آرامش شما برای شروع طراحی باشد و آن را مایه ی الهام برای ساده سازی اتاق بعدی و بعد از آن قرار دهید.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 2

 

 با مبلمان شروع کنید .

بزرگترین اثاثیه در هر اتاقی مبلمان آن است ، بنابراین همیشه بهتر است به ساده سازی یک اتاق با توجه به مبلمان آن شروع کنیم. البته در اصل بهتر است تعداد کمتری مبلمان داشته باشیم. فکر کنید ببینید آیا می توان مبلمانی را بدون فدا کردن راحتی و شرایط زندگی ، حذف کرد. دنبال اجزای ساده باشید ، مبلمان ساده با رنگ های هماهنگ و تاثیر گذار . (مانند نمونه زیر یک میز جلوی مبل مینیمالیستی)

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 3

 

 فقط اجزای ضروری را نگه دارید.

وقتی به مبلمان خود یا هر چیزی در اتاق نگاه می کنید ، از خود بپرسید این آیتم واقعا ضروری است یا نه. اگر می توانید بدون آن زندگی کنید ، پس آن را دور بیاندازید ! سعی کنید اتاق را برای اجزای ضروری خلوت کنید – شما همیشه می توانید طرح ها و اجزایی را انتخاب کنید که بعدها به کار شما خواهد آمد. توصیه می کنیم در ابتدا تمام طرح خود را (خانه) با یک طراحی خطی و ساده و با مواردی که نیاز داریدف بر روی کاغذ پیاده کنید و سپس کم کم دکور مورد علاقه ی خود را به آن اضافه کنید.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 4

 

 کف خانه را خالی کنید.

به استثنای مبلمان کف خانه ی شما نیز باید واضح و در دید باشد. چیزی نباید در کف خانه ایجاد بی نظمی و در هم ریختگی کند. چیزی نباید بر روی کف اتاق انباشته شود. وقتی که مجبورید موارد ضروری را نگه دارید باید هر چیزی که روی کف اتاق هست را خلوت کنید ، اهدا کنید ، دور بیاندازید ، یا جایی غیر از این اتاق برای آن پیدا کنید.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 5

 

 سطوح را خالی کنید.

هر چیزی که دارای سطح صاف است . چیزی روی آن نگذارید ، مگر یک یا دو دکور ساده . اهدا کنید، دور بیاندازید یا مکان دیگری برای نگهداری آن پیدا کنید . این می تواند منظره ی مینیمال تری برای هر چیزی ایجاد کند.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 6

 

 دیوار ها را خلوت کنید.

عده ای از مردم انواع مختلفی از چیزها را بر روی دیوار خانه ی خود آویزان می کنند. اما این کار در یک خانه ی مینیمالیستی هرگز انجام نمی شود.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 7

 

 چیزها را دور از دید مستقیم قرار دهید.

این قسمت در بالا نام برده شد ، اما شما باید چیزهایی که نیاز دارید را دور از دید مستقیم قرار دهید ، مثل دراور ها و کابینت ها . برای قرار دادن کتاب ها یا دی وی دی ها یا سی دی ها می توانید از قفسه های کتاب استفاده کنید . اما نباید چیزی بیشتر از چند دکوری ساده داشته باشید (نه یک مجموعه ی کامل از همه چیز)

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 8

 

 اصلاح در هم ریختگی.

وقتی شما کف و سطوح صاف رو خلوت می کنید ، و اشیاء را در کابینت ها و دراور ها قرار می دهید ، احتمالا شما می خواهید محل قرار گرفتن اشیاء را مرتب کنید . البته اگر بخواهید، می توانید این مرحله را دیرتر انجام دهید.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 9

 

♦ از کارهای هنری ساده استفاده کنید.

برای جلوگیری از کسل کننده شدن اتاق می توانید از نقاشی ، طراحی یا عکس ، با قاب های هماهنگ و رنگ های تاثیر گذار روی دیوار ها استفاده کنید و اگر ممکن است بعضی از دیوار ها را خالی نگه دارید.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 10

 

♦ از دکور های ساده استفاده کنید.

مانند آنچه در بالا ذکر شد ، یک یا دو دکور ساده می تواند تاثیر بیشتری بر روی یک خانه مینیمالیستی فراهم کند . یک گلدان گل یا یک گیاه کوچگ دو نمونه کلاسیک از طراحی مینیمال هستند. اگر باقی اتاق شما بصورت یکنواخت از یک رنگ قالب تشکیل شده است ، تاکید شما باید برای استفاده از یک رنگ روشن (مثل قرمز یا زرد) برای ترسیم یک اتاق ساده و سرشار از انرژی در مقابل دیدگانتان باشد .

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 11

 

 پنجره های ساده را ترجیح دهید .

پنجره آشکار بدون هیچ پرده ای ، یا دارای پرده ها رنگ شده یا ساده ، پرده های چوبی هم خوب است . خیلی از اشیائی که کنار پنجره قرار می گیرند باعث ایجاد بهم ریختگی می شوند.

<div

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 12

 

 الگو های ساده را بپذیرید .

رنگ های یکنواخت برای کف اتاق بهترین انتخاب است (اگر شما هر نوع) مبلمانی دارید ، الگو های پیچیده مانند گل ، ایجاد درهم ریخته گی دیداری می کند.

 

چگونه

 

 بیشتر از رنگ های تاثیر گذار استفاده کنید.

شما می توانید اتاقی سرشار از رنگ های روشن داشته باشید، اما بیشتر اتاق ها باید دارای رنگ های لطیف باشند – رنگ سفید یکی از مشخصه های کلاسیک مینیمال است، اما واقعا هر رنگ یکنواختی که باعث تاثیر منفی روی بینایی شما نشود، خوب است (رنگ هایی که ما را به یاد طبیعت می اندازد، مثل آبی ، قهوه ای ، برنزی ، یا سبز)

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 14

 

 ویرایش و حذف کنید.

وقتی که یک اتاق را ساده سازی کردید، احتمالا شما می توانید باز هم این کار را انجام دهید. چند روز صبر کنید، سپس با یک دید تازه به همه چیز نگاه کنید. چه چیزی می تواند حذف شود؟ چه چیزی می تواند از دید مخفی شود؟ چه چیزی ضروری نیست؟ هر چند ماه یک بار دوباره اتاق را بازبینی کنید، و گاهی اوقات شما چیزهایی را کشف خواهید کرد که می تواند ساده تر هم شوند.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 15

 

 جایی برای همه چیز داشته باشید.

در یک خانه ی مینیمالیستی ، مهم است که برای هر چیزی جایی در نظر گرفته باشید. مثلا مخلوط کن شما کجا قرار می گیرد؟ جاهایی را برای قرار گیری اشیاء درنظر بگیرید که نزدیکترین فاصله به محل استفاده اشیاء برای افزایش کارایی آن ها باشد. به یاد داشته باشید نکته ی کلیدی در طراحی مینیمال، یافتن یک هدف و پیگیری آن است.

 

چگونه یک خانه ی مینیمالیستی بسازیم 16

 

♦ تکیه دهید ، استراحت کنید و لذت ببرید!

و در پایان، وقتی یک اتاق را ساده سازی می کنید، لحظه ای به اطرافتان نگاه کنید و لذت ببرید. می بینید! همه چیز سرشار از حس آرامش است. به راحتی از زندگی در یک خانه شیک، مدرن و مد روز لذت ببرید. این پاداش تلاش شماست
به یاد داشته باشید که مینیمالیسم، هرگز از مد نمی‌افتد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *